Cesarskie cięcie jest jednym z najczęstszych zabiegów chirurgicznych wykonywanych w dziedzinie położnictwa. Zabieg ten polega na wydobyciu dziecka z łona matki poprzez nacięcie jej powłok brzusznych. Jest stosowany w sytuacjach, gdy naturalny poród nie jest możliwy lub stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia matki lub dziecka. W tym artykule dowiemy się więcej na temat przygotowań do cesarskiego cięcia, samego przebiegu operacji oraz czasu potrzebnego do powrotu do zdrowia po zabiegu.

Przygotowania do cesarskiego cięcia

Planowane cesarskie cięcie jest wykonywane w przypadkach, gdy nie ma bezpośredniego zagrożenia życia matki ani dziecka. Decyzję o tym zabiegu podejmuje lekarz prowadzący na podstawie oceny stanu zdrowia przyszłej mamy oraz dziecka. W takiej sytuacji ciężarna ma czas, aby odpowiednio się przygotować do operacji, co pomoże zminimalizować ewentualne ryzyko powikłań. Zazwyczaj pacjentka zgłasza się do szpitala dzień przed planowanym zabiegiem. Przed operacją należy przemyć się specjalnym antybakteryjnym mydłem i delikatnie wygolić obszar nad wzgórzem łonowym, gdzie będzie wykonywane cięcie. Ważne jest jednak, aby nie golić okolic intymnych co najmniej przez 7 dni przed operacją, ponieważ golenie może uszkodzić skórę i zwiększyć ryzyko infekcji po cesarskim cięciu.

W większości przypadków pacjentka powinna zjeść ostatni posiłek wieczorem przed planowanym zabiegiem. Nie zaleca się malowania paznokci w dniu operacji, ponieważ lakier może zakłócić działanie pulsoksymetru.

Warto jednak zaznaczyć, że cesarskie cięcie może być również wykonywane w sytuacjach nagłych, kiedy istnieje bezpośrednie zagrożenie życia matki lub dziecka. W takim przypadku pacjentka i personel medyczny omijają większość etapów przygotowań, aby jak najszybciej dostarczyć dziecko na świat.

Przebieg cesarskiego cięcia

Cesarskie cięcie to operacja wykonywana w sali operacyjnej, która rozpoczyna się od podłączenia pacjentki do aparatury monitorującej jej podstawowe parametry życiowe. Następnie przyszła mama jest cewnikowana, a także zakładany jest jej wenflon, przez który podawane będą leki i kroplówka. Rodzaj znieczulenia, czy to zewnątrzoponowe czy podpajęczynówkowe, jest dostosowywany do konkretnego przypadku. Dzięki niemu pacjentka zachowuje pełną świadomość, ale nie odczuwa bólu. Gdy znieczulenie zaczyna działać, lekarz przystępuje do zdezynfekowania obszaru operacyjnego i kolejno nacina skórę, tkankę podskórną, powięź, a następnie rozsuwa mięśnie prostego brzucha na boki, by uzyskać dostęp do jamy macicy. Wydobycie dziecka i przecięcie pępowiny trwa tylko kilka minut. Po tym etapie noworodek jest przekazywany do badań, a lekarz przystępuje do zszycia naciętych warstw. Po zakończonej operacji pacjentka trafia na salę pooperacyjną, gdzie jest pod opieką położnej. Pionizacja, czyli wstawanie i poruszanie się, zazwyczaj rozpoczyna się już kilka godzin po cesarskim cięciu, aby zminimalizować ryzyko zakrzepów.

Ile trwa cesarskie cięcie?

Długość samego cesarskiego cięcia może różnić się w zależności od wielu czynników. Czas trwania operacji jest uzależniony od tego, czy jest to zabieg planowany czy pilny, rodzaju znieczulenia, stanu zdrowia matki i dziecka, ewentualnych wcześniejszych operacji w obrębie jamy brzusznej oraz innych potencjalnych komplikacji, takich jak uszkodzenie pęcherza moczowego. Standardowe cesarskie cięcie, które przebiega bez komplikacji i jest planowane, trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut. Jednak każdy przypadek jest indywidualny, dlatego czas ten może się różnić. Okres rekonwalescencji po cesarskim cięciu różni się od naturalnego porodu. Po cesarce kobieta pozostaje w szpitalu zazwyczaj od 3 do 6 dni. 
Należy pamiętać, że każda kobieta dochodzi do siebie w swoim własnym tempie, a czas rekonwalescencji może być wpływany przez wiele indywidualnych czynników. Jest to również okres, w którym warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub położną specjalizującą się w terapii uroginekologicznej, aby uzyskać wsparcie i poradę w przypadku kwestii takich jak nietrzymanie moczu, ból, zrosty czy rehabilitacja rany. Warto wiedzieć, że żadna mama nie pozostaje w tych kwestiach sama – zawsze można liczyć na wsparcie personelu medycznego na oddziale położniczym. Więcej przydatnych artykułów na temat przygotowania do porodu, czasu w szpitalu, a także etapu połogu znajdziesz na stronie: mediprint.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *