Poznali się w 1934 roku, choć dopiero pięć lat później zaczęła się ich miłość do siebie. Miał wtedy 18 lat, ona zaledwie 13. Początkowo ojciec Elżbiety nie widział w Filipie człowieka godnego ręki jego córki, ale ich miłość zatriumfowała. Ich małżeństwo trwało 73 lata, ale rozstało się po śmierci księcia Filipa.

Mój Książę Wikingów

Niektóre relacje twierdzą, że książę Filip był pierwszym mężczyzną, którego spotkała Elżbieta i że natychmiast się w nim zakochała. Spotkanie, które wywołało to uczucie, miało miejsce w 1934 roku, kiedy statek wiozący Elżbietę i jej rodziców, króla Jerzego VI i Elżbietę, Królową Matkę, przybył do wybrzeży Dartmouth. 18-letni Filip, ówczesny książę Grecji, był oficerem marynarki wojennej, który miał oprowadzać młodą Elżbietę po szkole wojskowej. Szybko zwrócił uwagę przyszłego następcy tronu, który zaczął nazywać go „mój książę Wikingów”. Elżbieta musiała trochę dłużej poczekać na odwzajemnienie uczuć wobec Filipa, który w tym czasie był bardziej zaangażowany w imprezy ze swoimi kolegami z marynarki wojennej. Jak przystało na nastoletnią miłość, zauroczenie trwało jednak dalej, a dodatkowo podsycały je regularnie wysyłane do siebie listy. Jednak nawet wtedy nic nie zapowiadało trwałego związku i małżeństwa, które mogłyby przetrwać ponad 73 lata. Nikt nie myślał, że będą mieli związek, który może zostać zerwany tylko przez śmierć księcia Filipa.

Zobacz także: Queen Elizabeth documentary

Pretensjonalny młody człowiek bez grosza

Podchorąży szkoły młodych oficerów nie podobał się wówczas Jerzemu VI, ojcu Elżbiety. Nie tylko bliscy krewni Filipa byli związani z reżimem nazistowskim, ale także sam młody człowiek budził wątpliwości króla. Zwykł opisywać Filipa jako pretensjonalnego, pozbawionego grosza kobieciarza, którego strój pozostawiał wiele do życzenia. To nie wystarczyło, by przekonać Elżbietę, która coraz bardziej lubiła Phillipa. Determinacja młodej pary opłaciła się i w 1946 roku Elżbieta i Filip zaręczyli się po raz pierwszy. Potajemnie. Ponieważ księcia nie było stać na drogi pierścionek ze wspaniałym brylantem, podarował jej ten z brylantami zabranymi z rodzinnej tiary. To tylko wzmocniło przekonanie pary królewskiej, że Filip był najgorszą rzeczą, jaka mogła się przytrafić ich córce. Mając nadzieję, że młoda Elżbieta zapomni o swoim narzeczonym, zabrali ją w daleką podróż do Afryki, bez skutku. Ich miłość przetrwała kilkadziesiąt lat, a rozdzieliła ich dopiero śmierć księcia Filipa, który zmarł 9 kwietnia 2021 roku w wieku 99 lat.

Małżeństwo warunkowe

W 1947 r. Filip zrzekł się tytułu księcia greckiego i wystąpił o obywatelstwo brytyjskie. Przeszedł także na anglikanizm i oficjalnie oświadczył się ukochanej. Król zezwolił na małżeństwo pod jednym warunkiem: Filip musiał poczekać, aż Elżbieta skończy 21 lat. Ceremonia ślubna odbyła się 20 listopada 1947 r. i była transmitowana w radiu BBC do ponad 200 milionów odbiorców na całym świecie. Książę Filip i królowa Elżbieta II mieli czworo dzieci: Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda. Byli małżeństwem przez 73 lata i zostali rozdzieleni dopiero po śmierci księcia Filipa.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *