Zakup lodówki to inwestycja, która wymaga dobrego przemyślenia. Sprzęt ten musi bowiem odpowiadać naszym potrzebom i jednocześnie mieścić się w przewidzianym na ten cel budżecie. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny model lodówki, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów.

 Pojemność

Istotnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę w przypadku zakupu lodówki, jest pojemność. Jeśli kupujemy lodówkę do domu, w którym mieszka liczna rodzina, warto zwrócić uwagę na to, aby komora chłodnicza była odpowiednio pojemna, a więc na przynajmniej 200l. Dzięki temu będziemy mogli wygodnie przechowywać produkty bez konieczności ich upychania. Dla jednej osoby wystarczy natomiast lodówka o pojemności 120l. 

 Klasa efektywności energetycznej

 Kolejnym ważnym aspektem związanym z wyborem lodówki do domu powinna być jej klasa energetyczna. Im bardziej energooszczędna lodówka, tym lepiej, ale oczywiście cena wówczas rośnie. Najbardziej energooszczędny jest sprzęt oznaczony klasą A+++, najmniej ten oznaczony D w przypadku lodówek wolnostojących i B dla urządzeń do zabudowy.

 Poziom hałasu

Ten element może wydawać się dość mało znaczący, ale w rzeczywistości może mieć duże znaczenie, jeśli faktycznie zastanowimy się nad poziomem hałasu emitowanym przez sprzęt, zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy aneks kuchenny połączony z salonem. Warto wybierać pośród sprzętu o poziomie hałasu między 36 a 39 dB. Lodówki, które emitują hałas powyżej 40dB mogą okazać się dość uciążliwe, szczególnie w nocy.

 Do zabudowy czy wolnostojąca

 Zanim kupimy lodówkę, musimy zdecydować, czy ma to być sprzęt wolnostojący czy do zabudowy. Jeśli chcemy, aby lodówka stanowiła integralną część aranżacji kuchni i była spójna z jej stylistyką, możemy zdecydować się na tę do zabudowy. Jeśli nie ma to dla nas większego znaczenia, wybierzmy lodówkę wolnostojącą. W przypadku wyboru tej drugiej opcji warto postawić na model o neutralnej kolorystyce i prostym designie, dzięki czemu sprzęt ten będzie pasował do naszej kuchni nawet wówczas, gdy zdecydujemy się na zmianę jej aranżacji.

 Funkcja No Frost

Przeglądając oferty lodówek z pewnością natknęliśmy się na informację o funkcji No Frost, która nie występuje we wszystkich modelach tych urządzeń. Jest to nic innego jak system automatycznego rozmrażania, dzięki czemu we wnętrzu lodówki nie pojawia się szron i lód. To znacznie ułatwia “pielęgnację” sprzętu i zapewnia czystość wewnątrz części chłodniczej.

Dodatkowe funkcje

Współcześnie producenci lodówek prześcigają się w wymyślaniu nowych funkcji, które pozwolą wyróżnić ich sprzęt na tle konkurencji. I tak znajdziemy lodówki wyposażone w podajnik wody, kruszarkę do lodu, systemy alarmowe czy uszczelki antybakteryjne. Warto wiedzieć, że takie dodatkowe funkcje zawsze wpływają na cenę urządzenia, więc jeśli nie są one dla nas istotne, lepiej zainwestować w sprzęt o innych, pożądanych cechach w określonej cenie.

Zakup lodówki to niemały wydatek i może nas wynieść od 1.000 do nawet 5.000zł. W przypadku, gdy nie dysponujemy wystarczającymi środkami, a udało nam się trafić na model lodówki, który idealnie trafia w nasze potrzeby, pomocna może okazać się pożyczka online, którą możemy wygodnie zaciągnąć bez wychodzenia z domu. Pamiętajmy, że zakup lodówki to inwestycja na lata i dobrze przemyślmy jej parametry, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *